”Tek Uluslararası Ajans Sahibi” GÖKŞİN SİPAHİOĞLU’NUN DOĞUM YILDÖNÜMÜ

0
435 views

20161228_153528

GÖKŞİN SİPAHİOĞLU’NUN DOĞUM YILDÖNÜMÜ

*Dünyanın tek uluslararası ajansı SİPA Press’in kurucusu olan Sipahioğlu, kurduğu ajansın bünyesinde dünyanın en büyük fotoğraf ajansını oluşturdu.


20161228_153544İZMİR(Güvercin Haber)-
28 Aralık 1926 tarihinde İzmir’de doğan ünlü Türk muhabir ve foto muhabiri Gökşin Sipahioğlu, İstanbul’da Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudu. Sonradan Efes Pilsen basketbol takımına dönüşecek olan Kadıköy Spor Kulübü’nün kurucusu ve oyuncusu oldu. Daha sonra İstanbul Üniversite’sinde gazetecilik eğitimi aldı. Sipahioğlu, çalışma hayatı boyunca biri madalya olmak üzere iki ödül, bir nişan ve bir unvana sahip oldu.

Gazetecilik hayatına İstanbul Ekspress gazetesinde spor yazarı olarak başlayan Sipahioğlu’nun “Sait Ceylan” takma adıyla yazdığı yazılar dikkat çekti. Kısa sürede yazı işleri müdürü olan başarılı gazeteci yayımladığı “Selanik’te Atatürk’ün Doğduğu Evi Bombaladılar” haberinden ötürü 6-7 Eylül                                                                              olaylarının ortaya çıkmasını planlamakla                                                                                suçlandı.

FÜZE KRİZİ SIRASINDA KÜBA’YA GİRMEYİ BAŞARAN TEK BATILI GAZETECİ

1956’da İsrail-Mısır savaşında Sina Çölü’nde çektiği yaralı Mısır askeri fotoğrafları Sipahioğlu’nun ilk büyük haberi olarak kayda geçti. Sipahioğlu, Vatan Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptığı sırada Türk gazeteciliğine getirdiği önemli katkılardan birisi olan erken basım sistemini kurdu.

Vatan Gazetesi’ndeki görevinden ayrıldıktan sonra serbest muhabir olarak çalıma hayatına devam eden Sipahioğlu, 1961 yılında patlak veren füze krizi sırasında Küba’ya giren tek batılı gazeteci oldu. Sipahioğlu, kültür devrimi öncesinde Çin’e vize alan ilk Türk gazeteci oldu.

20161228_153507FRANSA’NIN “GRAND TURC”U

Sipahioğlu’nun Doğu Bloku ülkeleri liderlerinin katılacağı Bratislava Konferansı’na gitme isteği 1969 yılında çalışmaya başladığı Gama Ajansı tarafından reddedilince kendi imkanlarıyla Çekoslovakya’ya gitti. Orada bulunduğu sırada ülke Varşova Paktı ülkeleri tarafından işgale uğradı. Bu olay kendi röportajlarını dağıtmak isteyen Sipahioğlu tarafından SİPA Press’in kuruluşuna zemin hazırladı. 1968 yılında Çekoslovakya ve Arnavutluk’ta meydana gelen olaylar hakkında yaptığı haber ve fotoğraflarıyla büyük bir ün kazanan Sipahioğlu, aynı zamanda Fransızlar tarafından “Grand Turc”(Büyük Türk) olarak anıldı.

Sipahioğlu, muhabirlerini olayların öncesinde olay çıkacak bölgelere göndererek SİPA’yı bir marka haline getirdi. Bu sayede bünyesinde dünyanın en zengin fotoğraf arşivlerinden birisini oluşturdu. Ancak teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan SİPA Press, maddi sıkıntılar nedeniyle 2001 yılında Sipahioğlu tarafından Fransız medya grubu Sud Communication’a satıldı.

5 Ekim 2011 tarihinde elli seneye yakın zamandır yaşamakta olduğu Paris’te hayatını kaybetti. Cenazesi Türkiye’ye getirilerek İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.(Sevim Aybike Dere)

 

 

 

 

 

CEVAP VER