AHMET ŞIK 15 TEMMUZ’U DEĞERLENDİRDİ

0
573 views
Soldan Sağa Ahmet Şık, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın

İZMİR(GüvercinHaber) – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından 17 Aralık Cumartesi Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 27.’si düzenlenen “Ezber Dışı Söyleşiler”in konuğu Gazeteci Ahmet Şık oldu. Şık, “15 Temmuz’un Öncesi ve Sonrasıyla: Türkiye’nin Hali Ahvali” konulu söyleşide 15 Temmuz süreci öncesi ve sonrası hakkında değerlendirmede bulundu.

Ahmet Şık 15 Temmuz öncesi ile ilgili; Gülen cemaati ve muhafazakar siyasi yapıların ortaya nasıl çıktığı ve gelişimi, 28 Şubat dönemi, Ergenekon süreci, 2012’de yaşanan Mit Krizi, dershanelerin kapatılması, 17- 22 Aralık soruşturmaları gibi birçok konu hakkında bilgi verdi.

Şık, 15 Temmuz’da yaşananlarla ilgili ise şunları söyledi: “15 Temmuz gerçek bir kalkışmaydı. Ancak, hükümet hatta sivil toplum bile tarihi bilinmese de böyle bir darbe girişimi olabileceğini biliyordu” dedi.  Gülen Cemaati oluşum sürecinden beri darbe yapma düşüncesindeydi diyen Şık; 15 Temmuz’da hedefin AKP değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınındakiler olabileceğini söyledi.

EMİR-KOMUTA İÇİNDE PLANLANAN BİR İŞTİ

Gazeteci Şık “15 Temmuz günü, 15.00 de ilk haberin alınması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın televizyona çıktığı periyot benim için bu kalkışmanın ne olduğunu anlamaktaki en önemli süreçti” diyerek bu kalkışmanın emir komuta içinde planlandığını ve darbecilerin birbirini sattığını, belli pazarlıklar yapıldığını söyledi. Gülen Cemaati’nin bu kadar büyümesinde siyasi partilerin de sorumlu olduğunu aktardı.

15 Temmuz sonrası ile ilgili ise Şık, “Bu girişimde tek fail Gülen Cemaati idi. OHAL ile beraber Gülen Cemaati dışında da muhalif olabilecek herkes bu süreçten etkilendi” diyerek eleştirilerde bulundu. Söyleyişinin sonunda Ahmet Şık dinleyenlerin sorularına cevap verdi.

Ezgi YILDIZ

CEVAP VER