FEDERASYONDAN GALATASARAYLI OYUNCUYA SKANDAL KARAR!

0
498 views

1-8

İZMİR(GüvercinHaber)- Sezon başında Galatasaray’a transfer olan tekerlekli basketbol oyuncusu Akın Celal Gürel sezonun 5. haftasına gelindiğinde şok bir kararla sarsıldı.

Kariyerine Pendik Belediyespor’da başlayan ve yedi yıldır tekerlekli sandalye basketbol oynayan Akın Celal Güzel, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Sağlık Kurulu’nun, sezonun 5. haftasında bir anda “Sen oynayamazsın” karar yazısı göndermesiyle, spor yaşamının sonlandırıldığını gördü. Orta parmakları bulunmayan Akın Celal Güzel, bu kararı ve yasal zeminde hak arama mücadelesi vereceğini tekerlekli sandalye basketbol sosyal medya platformlarında paylaştı.

!!! CAMİAMIZA DUYRULUR !!!

Yedinci yılıma girdiğim tekerlekli sandalye basketbol hayatımı bugün aldığım akıl almaz bir yazı ile bitiren Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun ile ilgili hukuki ve kanuni tüm haklarımı aramak adına, 7 yıllık emeğimi alın terimi mesaimi alelacele hazırlanmış bir yazı ile sonlandırma işleminde sorumlu herkesten kanuni olarak hesap soracağımı bildirmek isterim. 7 yıldır adı geçen Sağlık Kurulu Başkanı’nın her sene altına imzasını atarak almış olduğum puanla basketbol kariyerimi sürdürürken, daha bu yıl başında Galatasaray Spor Kulübüne transfer olduğumda tekrar puan kartımı imzalayarak oynamama devam etmemi sağlayan Federasyon Sağlık Kurulu Başkanı, sezonun 5. Haftasında nasıl bir kararla başında olduğu sağlık kurulu ve kendi onayı ile puanlama yapılmış bir sporcunun 7 yıllık emeğini ve kariyerini bitirmektedir.

IWBF kuralı beni ilk defa puanlarken ve oynadığım 7 sezon ve yapılan 7 transferde de geçerli değil miydi? Madem bu kural vardı bana 7 sene önce puanlama yapan ve 7 transferim sonrasında değişen puan kartına imza atan sağlık kurulunun başında yine Nevin Ergun yok muydu? Şimdi benim boşa harcanmış 7 yılımın hesabını kim verecek? Bırakın başkanlığını yaptığı sağlık kurulunun adına hesap vermeyi birde biz kendisine söylememize rağmen transfer oldu diyerek iftira atan ve aslında koskoca Profesör Doktor titrine yakışmayacak derecede yazılı bildirim yerine amatörce biz kendisine söyledik diyerek yine kendi hatasını deşifre etmemekte midir? Peki diyelim ki bana sözlü olarak bildirdiler ben de buna rağmen gizleyerek Galatasaray’a transfer oldum. Sezon başında puan kartımın verilmesi için onay veren yine aynı Profesör Doktor Nevin Ergun değil midir? Bana hiç kimse yazılı veya sözlü tek bir kelime etmediği gibi başkanı

olduğu kurul yedi yıldır her sezon başında her puan güncellemede nasıl olurda bana oynayabilir onayı vermiştir. Bugüne kadar tüm evraklarda kendisinin imzası olmasına rağmen şimdi sezonun ortasında ne olmuştur? 7 yıl önce bana oynayamazsın denilse idi ben elimdeki ve gözlerimdeki Başbakanlığın vermiş olduğu %60 engelim ile; masa tenisi, oturarak voleybol, goalball vb. gibi birçok paralimpik branşa 7 yıl boyunca kendimi adayarak belki şu anda madalyalı veya madalya yolunda kariyeri bitirilme tehlikesi olmayan ve hayatı altüst olmadan hedeflerine doğru ilerleyen bir sporcu olabilirdim.

Sadece ön çapraz bağı koptu diye başka hiçbir engeli olmadan tekerlekli sandalye basketbol oynayan sapasağlam ve resmi olarak sıfır engel derecesi olan sporcular varken doğuştan parmakları ve gözlerinde ciddi engelle doğan bir basketbol aşığına 7 yıl sonra bir de suçu şahsıma atarak tek bir yazı ile kariyerimi bitiren insanlara öncelikle bu kadar senedir akıttığım alın terimi helal etmiyorum. Minimum engel ile 4.5 puanlık bir sporcu olsam anlamak için çaba göstereceğim fakat Sağlık Kurulu tarafından engellerim sebebi ile7 yıl boyunca 3.0 puan olarak oynattıkları ve onayladıkları bir sporcu olarak tarafıma yapılanları hazmetmem mümkün değil.

Özetle; Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) 34-05-000811 lisans numaralı Tekerlekli Sandalye Basketbol sporcusuyum. Sol el 2-3-4 parmak kongenital agenezi 5.parmak distal falanx yokluğu ve göz bozukluğu nedeniyle kalıcı %60 devlet raporu ve başbakanlık onayım mevcut. 2010-2011 sezonunda başladığım bu yolda sırasıyla, 2010/2011 – 2011/2012 Bağcılar Engelliler (ilk puanlama) 2012/2013 Kırklareli Engelliler, Dostluk Engelliler (ara transfer) 2013/2014 Gaziantep BŞB (yeni puan kartı) 2014/2015 Pendik Anadolu Yakası (yeni kuan kartı) 2015/2016 Pendik Anadolu Yakası / KKTC Turkcell (Ara Transfer) 2016/2017 Galatasaray, takımlarında görev aldım/almaktayım. (yeni puan kartı) Tüm bu bilgiler ışığında; 1. Yurtiçi ve Yurtdışı sporcu profillerine baktığımız zaman engelli raporu dahi olmayan sporcuların bulunması bir yana, bedensel engelim ve raporum olmasına, faal spor hayatımın devam etmesine rağmen elimden alınan bu hakkı geri kazanmak için 2. Yurtiçi ve yurtdışı yapılan engelli ayrımcılığını ortaya çıkarmak, şartları eşitlemek adına, yedi sezon süresince yapılan yanlışın, bilir kişiler tarafından verilen hakkımın bir anda geri alınması, geçmiş ve gelecek kariyer planlarımın elimden alınması, 3. Adıma yapılan haksızlıklardan dolayı başta TBESF olmak üzere, ilk puan kartımı çıkartan, bu zaman zarfında transferlerime onay veren, vizeleri imzalayan sorumlular ve adıma yalan beyanda bulunan Nevin ERGUN Hanım efendiye Maddi/Manevi tazminat davası açacağımı, 4. Hiçbir engeli olmayan sporculara tekerlekli sandalye basketbol oynamalarını sağlayan ama %60 engel ve iş kaybı olan asıl engellileri bir yazı ile basketbolun dışında bırakan akıl almaz

ayrımcılıktan dolayı ulusal mahkemelere ve anayasa mahkemesi dahil, Uluslararası Spor Mahkemesi ve İnsan Hakları Mahkemesine baş vuracağımı 5. Bununla beraber akademik titri olmasına rağmen bir engelliyi 7 yıl boyunca yanlış yönlendirme ve yanlış teşhis ve tanı koyularak 7 yılını bir hiç uğruna harcanmasına sebep olan kişileri bağlı bulundukları Yüksek Eğitim Kuruluna aşağıda da bulabileceğiniz tüm belge ve dokümanlarla şikayetçi olacağımı camiamıza bildiririm…”

Tekerlekli Sandalye Basketbol’da Türkiye’nin 2.04 ile en uzun iki pivotundan biri olan Akın Celal Gürel, 2010 yılından bugüne tekerlekli sandalye basketbolunun başarılı isimlerinden biri. Oldukça zorlu koşullarda yapılan ve sponsor desteği bulmakta zorlanan bu spor dalında bütçesini daraltan Pendik Belediyesi, geçtiğimiz sezon sonunda “küçülmeye gidiyorum” diyerek güçlü oyuncularını boşa çıkardı. Boşa çıkan sporculardan biri olan Akın Celal Gürel, bu karar sonrası Süper Lig takımlarından Galatasaray’a geldi.

Ömer Faruk Aydudu

CEVAP VER